Proč už nemám ráda Londýn?

20. října 2015 v 20:00 | Magda T. |  CESTOVÁNÍ

U ostatních blogerek si hodně často všímám, že strašně touží jet do Londýna nebo v něm v budoucnu i bydlet. Proto jsem se rozhodla sepsat pár svých poznatků a zkušeností z mého sedmiměsíčního pobytu v Londýně. Nikomu Londýn nerozmlouvám, je mi celkem jedno, jestli je to vaše nejoblíbenější město nebo ne. Na krátké pobyty jednou za rok je Londýn určitě fajn, ale na bydlení? Ani omylem. Proto se spousta mladších lidí stěhuje pryč.


  • Ani nevím, čím začít. V Londýně neseženete pořádné bydlení, pokud nejste opravdu hodně bohatí. Mladší lidé bydlí většinou v pronajatých pokojích, protože na byt nemají. Průměrná cena pokoje (pokud chcete bydlet v něčem alespoň trošku reprezentativním) je prý kolem pěti set liber. Týdně. Dokážete si to představit? Dát za nájem jednoho pokoje osmdesát tisíc korun měsíčně? Já tedy ne. Jsou tu i levnější pokoje mezi sto - dvěma sty librami, ale to jsou žumpy. Ano, lidi v nich stejně bydlí, protože nemají jinou možnost.
  • Domy na tom nejsou o nic lépe. Dům, který u nás koupíte třeba za šest milionů korun, seženete v Londýně za stejnou částku. Jenže v librách.
  • Ceny jídla nestojí za nic. Za mraženou pizzu dáte osm liber. Pokud si ji tedy nekoupíte za polovinu v off-licence obchůdku. Čokoládová tyčinka za libru. Večeře pro dva vás vyjde na čtyřicet liber. Ale může se vám poštěstit a najít i nějakou dobrou restauraci, která bude mít klidně poloviční ceny než konkurence.
  • O jízdném/Oyster card ani nemluvě. Za jednu cestu metrem zaplatíte mezi librou až pěti, a občas vám těch liber strhnou třeba deset a nevíte proč. Hodně se vyplatí jezdit autobusy, které ale mají pořád zpoždění, jsou nacpané až po střechu a dost často se řidič rozhodne, že dál nepojede a vysadí vás třeba ve třičtvrtě cesty, takže musíte čekat na další.
  • A abych se držela té dopravy. V Londýně budete na místě rychleji pěšky než autem. Tím totiž nedojedete skoro nikam. A o dopravních špičkách ani nemluvě. Bydlela jsem až v nějaké čtvrté nebo i páté zóně, a ucpané silnice byly i tam. A londýnští řidiči jsou kapitola sama o sobě. Raději vás přejedou, než aby přijeli pozdě. A nezapomenou pořádně troubit a být sprostí.
  • Smetiště. Londýn je jedna velká skládka. Pokud si myslíte, že vaše město je znečištěné, a že je to všude stejné, tak jse na omylu. V Londýně jsou odpadky snad všude. Za rohem od našeho domu byla asijská restaurace, která měla přímo na ulici několik kontejnerů, které byly nonstop plné, odpadky rozházené všude kolem. A taky krysy. A lišky. Divné co? Lišky uprostřed města, které se živí odpadky. Protože jich tu je prostě všude plno. Když jsem lišku viděla poprvé, myslela jsem, že mám vidiny. Stála přímo před brankou do našeho domu a koukala na mě. Pak jsem se dozvěděla, že je to normální, a že je kolem dost často.
  • V Londýně se nemluví anglicky. Když jdete po ulici, tak máte problém zaslechnout alespoň jednu větu v angličtině. S přistěhovalci jsem ale nikdy neměla žádný problém. Kromě toho, že se s nimi nedá kvůli jejich přízvukům a jednoduché angličtině domluvit. Přijde mi, že všichni cizinci tak nějak "drží při sobě", jsou na sebe milí a pomáhají si navzájem. To se ale nedá říct o Londýňanech. Ti na vás koukají hodně z patra.
Samozřejmě jsou tu i dobré věci, kvůli kterým se do Londýna určitě ještě často podívám, i když jen na otočku. Bohužel převažují ty špatné nebo nemilé, kvůli kterým se Londýn stal z mého oblíbence městem, které vážně nemám ráda.
 


Komentáře

1 julie | Web | 20. října 2015 v 20:30 | Reagovat

Ve velký části článku mluvíš o financích, ale přitom to vůbec nejde brát takhle. v anglii jsou jiné platy, jiná životní úroveň a jiná ekonomika státu. Navíc londýn je hlavní město, takže zvýšené výdaje na ubytování jsou taky jasné. Nemyslím si, že Londýn je nejideálnějším místem k zivotu, ale s tvým článkem nesouhlasím.

2 M. | Web | 20. října 2015 v 20:49 | Reagovat

[1]: Já vím, jaké platy v Londýně mají. Žila jsem u rodiny, kde žena pracovala v hotelu a muž vlastnil firmu na umývání oken. Nemohl si dovolit ani pojištění.
Průměrný plat např. číšníků je kolem 7 tisíc liber ročně, nemocničních sester 26 tisíc liber. Pokud chtějí bydlet ve slušnějším pokoji nebo menším bytě, zaplatí 24 tisíc liber ročně. Přijde ti, že na to mají uzpůsobený plat?
http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/uk-average-salary-26500-figures-3002995
Sami Londýňané říkají, že jejich ceny jsou "ridiculous". :)

3 Anet AK. | Web | 20. října 2015 v 20:51 | Reagovat

Ahoj, já si to naopak dokážu představit, žiju v Bruselu a je to tu vlastně hodně podobné, i s belgickým platem tu člověk proporčně za bydlení/jídlo/dopravu utratí víc, než v Praze a je tu těžké sehnat slušné bydlení a práci. Myslím, že tyhle "velkoměsta" oblíbená generací našich rodičů už jsem tak nějak out a život v nich není tak jednoduchý, jak si všichni myslí...

4 Crazy Jull | Web | 20. října 2015 v 21:46 | Reagovat

Já mám Londýn strašně moc ráda a jednou bych tam tedy chtěla bydlet. Jo, má to hodně nevýhod, to přiznávám, ale i tak to tam mám strašně ráda. Ale většinou je tohle stejně jenom sen a každý si uvědomuje, takže bych to ani tak moc nehrotila. :D
-CrazyJull

5 Beauty by K. | 21. října 2015 v 7:20 | Reagovat

Taky jsem jedna z těch, co bych se do Londýna chtěla podívat, bydlet asi ne, ale jen tak na prodloužený víkend bych určitě jela!
<a href="http://blogbeautybyk.blogspot.cz/2015/10/rijnova-giveaway.html">Beauty by K.</a>

6 Krupková A. | 21. října 2015 v 13:10 | Reagovat

Článek mě zaujal, a myslím že si tam shrnula vše co napadlo i mě. :) Ačkoliv jsem měla smůlu/štěstí (ať si každý říká co chce) strávit """pouze""" 3. týdny dohromady v Anglii/Londýně. Když jsem se dozvěděla že bydlíme u lidí s tmavší pletí, nevadilo mi to. Aspoň jsem si nemusela připlácet za hotel, a všechno okolo toho jsem měla zadarmo, jestli to tak můžu říct. Po Londýně jsem se dopravovala autobusem (tedy kterým jsme přijeli), a zácpy šílené. Kolikrát jsme ani nestihli v čas školu. Ale troufám si říct že to bylo také ze strany delegáta, který zde žil/žije 8 let a neuměl odhadnout čas. A když jsme jeli pár "blbých" (omlouvám se za tento výraz) metrů autem k domu, zácpy byly šílené, a to neopomenout že jsem byla ubytována na kraji Londýna. Někdo by řekl že ty odpatky budou jen tak z nějakých restaurací, ano je to pravda. Avšak bylo tu plno lidí kteří to praktikovali před svým domem. Čekala jsem že lidé zde, budou mít lepší hygienu, aspoň podle toho jak vypadali. Bohužel, byla jsem na omylu. Bylo to ještě horší. S dcerou ženy která nás zde ubytovala jsme se dělily o koupelnu. Nechtěla jsem věřit vlastním očím co jsem tam jednoho dne viděla, a to ta holčina vypadala v pohodě. A jídlo je taky kapitola sama o sobě. Věděla jsem že tam jsou dražší potraviny, ale kolikrát jsem se nad cenami zamýšlela, zda to mám fakt koupit. Sedm měsíců a tři týdny se nedávají porovnávat, ale z obou poznáš že to vlastně není město snů, takže s tebou souhlasím. :) I přes některé kladné stránky, se tam nehodlám vracet na stejnou dobu. :) /Pokud najdeš chyby, omlouvám se, text jsem nekontrolovala/

7 Karma | Web | 21. října 2015 v 16:38 | Reagovat

Já jsem nějakou chvíli v Anglii, a jsem teda hoďku od Londýna v takovém fajn městečku, kde je to v pohodě. Když pro mě jela host rodina do Londýna při příjezdu, tak byla zrovna traffic docela fajn, ale paní taky mluvila o tom, že před pár lety v Londýně žili, ale museli se odstěhovat, protože platili neskutečné částky. Jinak to jídlo, co jsi zmiňovala, samozřejmě není jen o Londýně, ale celé UK. Na naše poměry je to drahé, ale musíš to zase brát tak, že je to stejně drahé jako jídlo u nás na jejich poměry a jejich platy. Já v Londýně zatím ještě sama nebyla, protože mám zaprvé trochu obavy z orientace a taky si vystačím tady a snažím se šetřit, a teď už se na to ani moc netěším. :D
Každopádně mi taky přijde celkem vtipné, jak tam všechny holky chtějí žít, mě už Londýn ani tolik nebere, ani Anglie obecně, jsem tu v podstatě jen proto, že člověk tu sežene nejrychleji práci jako au-pair a mluví se tu anglicky. A ano, lišky, o tom jsem psala ve vlastním článku. I tady v tom menším městě jsou lišky, večer tu běhají neustále a taky jsem na to poprvé čuměla jak puk.

8 Tereza | Web | 21. října 2015 v 16:54 | Reagovat

Mě se třeba na Londýně nelíbí ten bordel co tam na ulicích je. Ale celkově mám Londýn a Anglii moc ráda

9 Dede | Web | 21. října 2015 v 17:11 | Reagovat

Já s tebou nesouhlasím. V Londýně jsem strávila nějaký čas na to, abych mohla posoudit. Jediné co, tak že jídlo je opravdu drahé a víc se vyplatí najíst se v nějakém fastfoodu. Ubytování taky není zrovna epesní, ale v těch 4 lidech se dá sehnat nějaký pronajatý apartmánek za celkem fajn peníze. Zase se tam dá na druhou stranu dost vydělat. Co se nějakého bordelu týče, nemůžeš soudit podle jedné čtvrti... já jsem projela velkou část Londýna a všude bylo špičkově uklizeno... Samozřejmě při té hromadě lidí a turistů, co centrem denně projdou a vyhodí něco do koše, nejde stát při odpadkovém koši a vysypat ho jakmile je plný. No a že v Lonýdně se nemluví anglicky - v Praze se česky snad mluví?...

10 Nagisa | Web | 21. října 2015 v 17:31 | Reagovat

Nedá mi to a musím se také ozvat. Já v Londýně byla měsíc. Byla jsem ubytovaná u opravdu skvělé rodiny. Měla jsem vlastní pokoj ještě s jednou slečnou a společně jsme se dělili o koupelnu. Ta byla vždy uklizená a nepořádek v ulici nebyl.Neříkám že jinde bylo vzorně uklizeno ,ale tak nějak jsem s tím počítala. jak se říká jiný kraj jiný mrav. Co se jídla týče ano drahé tam opravdu je ,ale zase jsem sehnala levné věci ve výprodeji. :D Ale doslova jsme se o ty kousky rvali s ostatníma.Co člověk to názor..

11 Romana | Web | 21. října 2015 v 17:32 | Reagovat

Keď vravíš o financiách, tak väčšinou sú takéto ceny v centre mesta. Už len preto, že je to miesto turistov. V tých menších častiach, je to  pohode. Som v tretej zóne, tu sú ceny v pohode. Je pravda, že doprava je tu strašidelná, ale musíš pochopiť, že je tu x miliónov ľudí, ktorí sa denne chcú dostať o práce a z práce. Plus, neviem kde si na takých zlých šoférov stretla, ale ja sa stretávam denne s vodičmi, ktorí ma pustia, poprípae púšťajú autá.Čo sa toho jedla týka a ceny, radšej si budem kupovať rahé čerstvé veci, ako tie ich polotovary. Hoci priemerne zarobím málo. Oyester card, strhnú ti to podľa toho kde ideš, to závisí od výstupnej zóny alebo miesta. Je jasné, že centro Londýna je špinavé, teda, niekde, lenže je to preto, že je tu veľa turistov. By the way, fakt kde bývam, je to úplne čisté. A k tomu, že sa nehovorí anglicky, jedine tak čo stretávam aupairky, tak tie sa medzi sebou rozpravajú svojou rečou, alebo ľudia, teda turisti v centre mesta. Lebo o tom je Londýn, o variete ľudí, rôznych kultúra a musíš ho brať také, aké je.

12 Nikola | 31. října 2015 v 2:02 | Reagovat

A já se vyjádřím také, v Londýně jsem byla sice jen týden, ale nějakou dobu jsem uvažovala, že se do něj přestěhuji, případně do jiné části Londýna.

Za prvé, co říkáš, že 500 liber týdně za byt, to je debilita. Od 500 liber se na zoople, nebo jak se ta stránka jmenuje, dá sehnat reálné bydlení v nějaké třetí, čtvrté zóně Londýna za měsíc. Ano, pokud chceš luxus, zaplať si 2000 liber za měsíc, určitě budeš mít fajn apartmán s výhledem, to netvrdím, že není reálné. Ale určitě bych to nezaváděla do článku, pokud s tím alespoň okrajově jako já nemáš nějakou zkušenost. Brighton, který je oblíbenou destinací je i dražší, co se bytů týče jak celý Londýn (když budu počítat s bytem pro jednoho (jednopokoják nebo studio). Manchester je na tom třeba už o mnoho líp.

Oyster karta. To je debata sama o sobě. Podle mě fajn věc, za pět liber (alespon tak to bylo, když jsem tam byla já), máš pronajatou kartu, na kterou si nabiješ peníze. Jak ti budou strhávat v metru peníze se dočteš na jejich stránkách a myslím, že je to víc než přehledné. Vyplatí se jezdit autobusy, ano. Já nikdy nejela i během špičky narvaným autobusem, řidiči byli absolutně milí a rádi poradili kam se dostat a kde přesně vystoupit.

Odpadky. Neviděla jsem nikde. Bydlela jsem ubytovaná kousek od Hyde Parku a že po té ulici bylo restaurací až až. Takže nemůžu posoudit, upřímně, projdi se v naší vlasti a občas se budeš divit, co za bordel je kolem popelnic.   Taková Barcelona, ta mi smrděla už jenom při příjezdu, sice si zvykneš, ale Londýn je podle mě v tomhle v pohodě.

Ceny jídla. Ok, buďme upřímní, když půjdeš u nás do Marks and Spencera, ve slevách nakoupíš kvalitní dobré jídlo.  O tom, jak je vše ale čerstvé za příměřenou cenu snad mluvit nemusím. U nich je to ale skoro v každém krámě, za celý týden jsem v x obchodech neviděla zkažený ovoce, zeleninu a to i ve slevě, jo, něco je vyloženě drahý, ale u nás taky nenakoupíš všechno, na co máš chuť, za nejvíc přínosný ceny, čekáš na akce a slevy. Navíc nutno dodat, že u nás je průměrná mzda 25k, na kterou dosáhne hodně málokdo a v Anglii to i u čišníka/servírky začíná na jednou tolik. Takže kecy, že servírka/čišník mají 7000 liber za rok je bullshit. To věřím, že to jsou různé part time jobs. Ale furt tu jsou ještě dýška.

Jídlo v restauraci je drahé i u nás, člověk, co vydělá 15k a dá 10k za byt si těžko dovolí vyhodit 500-600 v restauraci. V uk je to podobné, restaurace žijou, ale samozřejmě se tam stravuje ta lepší squadra lidí. Máma samoživitelka těžko utratí 40 liber za jídlo jen pro sebe.

Jak je to s pojištěním či zdravotnictvím celkově neposoudím, ale určitě na tom nejsou až tak špatně, jako je na tom Amerika (at least i hope so.) Takže pokud někdo zjistí, že nemá na zdravotní pojištění, asi holt bude muset ušetřit někde jinde, pokud mu stojí za to pak platit už jenom za blbej recept, nebo třeba sádru, která by měla být samozřejmostí.

To, že na ulici těžko uslyšíš anglčtinu? Bullshit. Samozřejmě, stejně jako když pojedeš třeba do Dubaje a pojede tam z Česka kvadrilion lidí a bude se to tam procházet, tak uslyšíš češtinu, proč by emzi sebou češi mluvilii cizím jazykem? Logika trochu děvče.

Podle mě zrovna Londýn je krásný město, takže ušetřit za dopravu, když jdeš někam, kam se dostaneš za půl hodiny se vyplatí, projdeš se pěkným okolí, narazíš na super kavárnu atd. Nechápu lii (a to i v americe), co prostě jedou jeden blok autem, nebo nedejbože dvě zastávky metrem, vždyt se to dá dojít.

A co je nutný si uvědomit, Londýn je multikulturní místo, najdeš to v každém průvodci i učebnici angličtiny. Potkáš hromadu různých kultur. Neříkám, že bych teď hned šla do Londýna bydlet, to určitě ne, ale tvoje důvody jsou spíš povrchní. Pochopila bych, že Londýn nemáš ráda z toho důvodu, že lidi na tebe byli hnusní, někdo tě okradl, přepadl. Podle mě je Londýn dost safe city, na to jak je velké a kolik je tam turistů, najdeš tam hromadu věcí, co dělat a srovnávat to s Prahou? To je největší blbost.

Zajeď do Amsterdamu a vyhoď 5 euro za cestu tam a 5 euro za cestu zpátky těma jejich supr dupr vlakama do centra s kufrem z letiště (autobus vyjde absolutně stejně mám pocit), to tě bude drtit daleko víc. A taky to, že po většině Amstru se dostaneš právě jen těma vlakama. (jo a za 8 euro na den jsou taky autobusy a tramvaje a metra, ale to je fakt centrum.)

13 Marisa | 9. září 2016 v 12:00 | Reagovat

V zásadě s těmi body souhlasím, ale mám pár připomínek a postřehů. S bydlením je to na nic, tam nemám co vytknout. Nicméně jsou i horší. Barcelona byla hnusná páchnoucí díra za spoustu peněz a v bytě nám lezli švábi (místní nechápali, co nám na tom vadí(.
Doprava drahá (ale to je všude v zahraničí), na druhou stranu jsem si na ni zase tak stěžovat nemohla. Metro jezdilo co chvíli a bylo přehledné (a ano, čisté), autobusy si sice jezdily jak chtěly, ale taky jezdily pořád a nijak extrémně přeplněné mi nepřišly.
Jídlo. Hm, tesco předražené a hnus jako u nás, Marks/Spencer měl alespoň hezké potraviny (ach jak mi chybělo nevakuově balené pečivo). Nicméně, když byl člověk ochoten si zajít do přistěhovalecké čtvrti do Lidlu, neutratil o moc víc než u nás a ještě k tomu to byly potraviny, na které je zvyklý od nás. Restaurace jsou drahé, ale jak už bylo zmíněno výše, tady si taky nezajdu do Savoje, když dělám někde prodavačku, na to prostě nemám.
Špína...ehm. Zajeď si do Barcelony. Tam zjistíš, co je to špína :D
Angličtině jsem tam moc nerozuměla, ale to bylo spíš tím, že jsem nebyla zvyklá na místní přízvuk. Takže můj problém.
Vím, že to vypadá jako kupa kritiky, ale jak už jsem psala na začátku. V podstatě souhlasím. Patřila jsem k lidem, co toužili po životě v Londýně, ale po návštěvě a bližším prozkoumání místních poměrů jsem od své touhy upustila. Nelíbilo se mi tam skoro nic, ono u nás nakonec tak zle není a aspoň už jsem na ty podivnosti tady zvyklá (ach ano, asi se ze mě stává čecháček...) :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

798x90-products.gif